Spoštovani!

Ankete med izvajalci in uporabniki so pokazale, da Slovenija močno zaostaja za razvitim delom EU, hkrati pa je opazno število tistih podjetij, ki se lahko primerjajo s katerim koli  visoko razvitim podjetjem v svetu. Prav tako je  znano dejstvo, da je Slovenija na repu EU, ko se primerja po parametrih sodelovanja med podjetji in raziskovalci, številu patentov, vključenosti doktorjev v razvojnih oddelkih podjetij in prenosu znanja v prakso. 

Stalni cilj konference AIG, zaradi katerega je bila leta 1999 ustanovljena, je skrb za strokovno rast avtomatikov in avtomatike kot stroke. Pri tem je pomembno, da dajemo priložnost predvsem  strokovnjakom iz gospodarstva, da predstavijo svoje strokovne rezultate  in da se primerjajo s kolegi ter s partnerji. To je posebej pomembno, če želimo pospešiti prenos in disiminacijo znanja ter dvigniti delež visoko tehnološko razvitih rešitev v končnih izdelkih.

Uvodne razprave bodo pokazale, kaj gospodarstvo od avtomatikov pričakuje. Hkrati bodo predstavniki velikih svetovnih proizvajalcev opreme govorili o trendih  in najnovejših rešitvah na področju avtomatizacije in proizvodne informatike. Značilnost zadnjih let je, da se vse bolj prepleta delokrog avtomatike in informatike. Pričakujemo razprave in odgovore o tem, ali proizvodna informatika sodi na področje avtomatike. Zaključke  s konference bomo strnili  na okrogli mizi, kjer bo razprava o stanju v slovenskem gospodarstvu, gledano skozi oči avtomatikov.

Zanimivo je, da se nam je na konferenci pridružilo veliko podjetij, ki imajo lastne izdelke in rešitve in jih želijo predstaviti strokovni javnosti v obliki člankov in z razstavo. Nismo še bili deležni tako velikega števila sponzorske podpore in takega števila razstavljavcev. To je znak, da je prisotno veliko volje in interesa do promocije znanja in izdelkov.

Letos smo konferenco preselili v novo okolje, v kongresni center hotela Habakuk, kar je posledica želja in potreb soorganizatorjev in sponzorjev.

Kljub temu, da je konferenca namenjena izmenjavi izkušenj in predstavitvi aplikativnih rešitev ter  druženju uporabnikov, izvajalcev in raziskovalcev, smo  pomislili tudi na študente. Torej tiste ljudi, ki se pripravljajo, da prevzamejo breme  in skrb za stroko. Želja nas vseh je, da bi se za študij tehnike ponovno pričeli odločati najboljši dijaki. V ta namen smo organizirali študentsko sekcijo, na kateri se bodo študentje elektrotehnike iz Ljubljane in Maribora predstavili s študentskimi članki. Prav tako bodo študenti na borzi kadrov izvedeli, kakšne so njihove zaposlitvene možnosti in katera znanja potencialni delodajalci od njih pričakujejo.

Predsednik konference:   Boris Tovornik